AA Yazıları, Güncel, Parenting
Leave a comment

Ailesinin paylaşamadığı oyuncak: Suri Cruise

Bir çocuk düşünün ki, resimlerinin yer aldığı internet siteleri,  günde 5 milyonun üzerinde hit alsın, daha 3 yaşına gelmeden eğitimi, spor etkinlikleri, sanat aktiviteleri için 3 milyon doların üzerinde para harcansın, 3 yaşına geldiğinde, topuklu ayakkabı giymeye başlasın, 4 yaşında makyajsız dışarı çıkmasın, 5 yaşına geldiğinde yılın en iyi giyinen 21. KADINI seçilsin,  150 bin dolarlık bir ayakkabı koleksiyonu olsun, bütün bunların amacının kendisineözgüven kazandırmak olduğu iddia edilsin ve nihayetinde 6 yaşındayken, anne babasının boşanma davasında en büyük silah olarak kullanılsın. Bahsi geçen çocuk elbette, Tom Cruise ve Katie Holmes’ın kızı, Suri Cruise.

suri2

 

Medyatik fetüs
18 Nisan 2006’da California, Santa Monica’da doğduğu o günden bugüne dek,  sadece ABD’nin değil, dünya çapındaki magazin medyasının standart gündem konusu, Suri Cruise.  Hakkında haber çıkmayan neredeyse hiçbir gün yok, zaten hiçbir şeyiyle haber olmasa bile, genellikle Hollywood ünlüsü anne-çocukların haber edildiği sitelerde, moda ikonu olarak, hem de her gün yer buluyor. Standart magazin sitelerinde ise, yediği, içtiği her şeyle, gittiği her yerle, attığı her adımla haber malzemesi şeklinde. Suri, paranın sahip olabileceği her şeye daha bu yaşta sahip gibi görünüyor. Örneğin, anne ve babası onun için 24,000$’lık bir oyun evi almış. Oyun evi dediğime bakmayın, içinde 4 kişilik aile yaşayabilir, bahçede prefabrik ev gibi duruyor. Ama ne kadar mutlu bir çocuk olduğu, hatta çocuk olduğunun farkında olup olmadığı pek belli değil!

suri1

TomKitten

Doğumundan önce, Katie Holmes’ın hamileliğine bile şüpheyle yaklaşan medya, o doğar doğmaz anne ve babasına koydukları“TomKat” lakabına istinaden, Suri’den de“TomKitten” diye bahsetmeye başladı. Aylar boyunca, Suri’yi kimse görmedi, basına tek bir fotoğrafı bile sızmadı; öyle ki varlığından şüphelenenler, aslında Suri diye bir bebeğin olmadığını iddia edenler bile oldu. Üstelik Suri’nin doğum sertifikasına yanlış bilgiler yazıldığı duyuldu. Herkes bunları tartışırken, 2006’nın Ekim ayında, Vanity Fair’de 22 sayfalık özel bir ekte ailece fotoğrafları yayınlandığında ve bebek nihayet göründüğünde, beklenen sempatik tepkilerin yanında bu sefer bir de Suri’nin aslında Tom Cruise’dan değil, Katie Holmes’ün eski sevgilisi Chris Klein’la yapılan bir kaçamaktan olduğu söylentisi yayıldı. Suri’nin kaşı, gözü, her karesi dikkatle incelendiğinde, kesinlikle babasına benzemediği iddia ediliyordu. Çift bunlara pek aldırış etmedi ve nihayetinde, 18 Ekim 2006’da, kızları tam altı aylıkken, evlendi.

suri4

Gizlenen Suri

Cruise Ailesi’nin Vanity Fair’deki medya açılımıyla beraber, Suri’nin ikon olma hikayesi de başlamış oldu. Sıradaki spekülasyon, bebeğin 22 sayfalık özel basılmış fotoğrafları dışında bir yerde görülmemesiydi. Star Magazine bunun üzerine bir haber yaptı ve kimliği belirsiz kaynaklar, Suri’nin, Scientology Tarikatı’nın en popüler ismi olan babası Tom Cruise ve annesi Katie Holmes tarafından güvenlik gereğiyle gizlendiği, son derece endişeli olduklarını iddia etti. Gerçekten de Suri ailesiyle beraber Kasım ayında İtalya’da bir film galasında görüntülendiğinde, kendilerini tam 200 polis koruyordu. Ardından Maldivler tatili geldi, burada da hava alanında Suri’nin etrafında 8 tane güvenlik görevlisi duvar örmüş haldeydi. Ailesinin açıklamaları basitti: Bütün bunlar, minik Suri’nin kaçırılma ihtimali üzerine alınan önlemlerdi.

Suri büyüdükçe anlatılanlar daha da tuhaflaşmaya başladı. Annesinin onu yetiştirme ve besleme tarzının tamamen Scientology kurallarına göre olduğu, daha 2 yaşında piyano dersi almaya başladığı gibi hikâyeler anlatılıyordu. Medyada daha fazla yer almaya başlaması ise, söylentileri bitirmek yerine coşturdu. Çünkü 2 yaşındaki Suri’nin tırnakları ojeliydi, kışın ortasında bile ailesi kaban mont gibi şeyler giyerken o sadece elbiseleri ve açık ayakkabılarıyla titreyerek geziyordu, çünkü böyle gezmek istiyordu ve artık kıyafetlerinin ne kadara mal olduğu ve Scientology kurallarıyla çocuk yetiştirmenin detayları merak edilmeye başlanmıştı.

Topuklu ayakkabı-biberon kombinasyonu?

2 yaşını geçip de medyada her gün bir şekilde yer almaya başlayan Suri, tanınmaya başlandıkça, eleştiriler de artmaya başladı. Ailesinin hiçbir isteğine “hayır” demediği bir çocuk, biberonu elinden düşmüyor ve hiç hayır denmemesine rağmen sürekli ağlıyor. Ona hiç hayır denmemesinin sonuçları, 3 yaşında topuklu ayakkabı giymesi, ruj sürmesi ama 4 yaşına geldiğinde bunları yaparken bir yandan hala biberonu elinden düşürmemesiyle kendini gösterdi. Cep telefonunu da unutmayalım. “Her şey onu desteklemek ve pozitif olmakla ilgili” diyordu annesi. “Hubbard böyle söylüyor, biz de böyle yapıyoruz.” Oysa Katie’nin Hubbard diye andığı kişi, ne bir psikolog, ne pedagogdu, Scientology Kilisesi’nin kurucusu Ron Hubbard’dı. Bu ulvi kişilik, aileye tavsiye vermiyor, adeta çocuklarını onlar adına yetiştiriyordu, öyle ki Katie doğumdan sonraSuri’yi emzirmemiş, formül mama vermemiş, Hubbard’ın anne sütünden daha sağlıklı olduğunu iddia ettiği su, inek sütü ve mısır şurubu karışımıyla beslemişti. Suri’nin iki bakıcısı da zaten Scientology Kilisesi’nin üyeleriydi. Giydiği kıyafetleri parmağıyla istediğini gösterebildiği yaştan itibaren kendisi seçen Suri, 5000$’lık Louboutin ayakkabılarla fotoğrafı çekildiğinde sadece 1,5 yaşındaydı. Yürümeye başlamasına rağmen kucaktan hemen hemen hiç inmiyordu ve topuklu ayakkabılarıyla fotoğrafı çekilmesine sadece 1,5 sene kalmıştı.

suri6

Kendine yetişemeyen Suri

4 yaşındaki Suri’nin sabah 07:00’de başlayan günlük programında, jimnastik, Fransızca ve İspanyolca dersi, alışveriş, bale ve modern dans dersi, sanat dersi, Scientology oturumu ve saat 23:00’te uyumadan önce de babası Tom Cruise’un arkadaşlarıyla yemek vardı. 5 yaşında başladığı okulun ise, yıllık ücreti 40,000$. Suri hala biberon kullanıyor mu bilemiyorum ama şimdilerde çekilen fotoğraflarında eline yapışık bir cep telefonu var. En son mevzusu, tabii ki anne babasının boşanma sürecinde kapanın elinde kalacakken bir nevi anlaşma sonucu annesine verilmesi. Katie Holmes, şimdiye dek hiç hayır demediği, diyemediği kızını ve kendisini Scientology’den çıkarıp, Katolik Kilisesi’ne geri dönmüş. Yaptığı boşanma anlaşmasında, Suri’nin yanına Scientology Kilisesi’ne mensup, babası dışında kimsenin yanaşmaması gibi bir kural da var. Babası, istediği zaman Suri’yi görebiliyor, yani artık Suri için işler daha zor, çünkü aniden farklılaşan bir annenin ve kolunu kesseler Scientology’ye ihanet etmeyecek bir babanın ortasında kalmış vaziyette. Çekilen 10 fotoğrafın 8’inde, annesinin kucağında gezen ve ağlayan 6 yaşında bir kız görülüyor.

16 ya da 26 yaşındaki hali ne olur bilinmez ama Suri’nin çocuk istismarının boyutlarını değiştirdiği ve başlı başına pedagojik bir tez konusu olduğu tartışılmaz bir gerçek. Peki, siz sırf milyonlarca dolarınız var diye, ya da boş verin parayı, sırf özgüveni yüksek olsun diye, çocuğunuzun her istediğini alır, her dediğini yapar, ona topuklu ayakkabı giydirir miydiniz?

Kaynaklar:
TMZ.com
Wikipedia.com
showbizspy.com
thelaughingstork.com
katienholmes.com
popbytes.com
blogs.babycenter.com
toledoblade.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *