Çeviri Makaleler, Güncel, Parenting, Psikoloji
Leave a comment

Annelik Yalnız Bir Yer Olabilir

 

 

Birçok yeni anne için, annelik ilk birkaç ay ve yıl boyunca yalnız bir mertebedir. Yeni bir çalışma, çeşitli şekillerdeki sosyal desteğin, annelerin negative hislerini sona erdirmek için kaçınımaz olduğunu ortaya koyuyor. İrlanda’daki Cork Üniversitesi Hemşierlik ve Ebelik Bölümü’nde uzman eğitmenlik yapan Patricia Leahy-Warren bu konuyu  “Batı medeniyetindeki annelerin sadece yüzde 10 ila 15’i ne Postpartum Depresyonu  tanısı konulsa da, geri kalan çoğunluk da ciddi boyutta depresyon belirtileri gösteriyor” diye açıklıyor. “Postpartum Depresyon’un tanısı klinik olarak konulmasa bile, geri kalan yüzde 85-90 dilimdeki annelerin neler yaşadığını ölçecek bir sistem yok. Bununla beraber, en çok depresyona giren anneler, ilk kez çocuk sahibi olanlar.”

“Anne olmak devasa bir değişim” diyor, Dallas Teksas’ta annelere destek için çalışan Klinik Psikolog Ann Dunnewold. Yeni anneler, yenidoğanın aralıksız ihtiyaçları için  kendi anatomilerinden, uykularından ve ilişkilerinden vazgeçiyor.  Ve bu yeni rollerinde onlardan sürekli mutlu ve potansiyel üstü davranmaları bekleniyor. “Mükemmel bir anne olma konusunda çok fazla baskı var ve kadınlar bunu beceremediklerini söylemeye korkuyorlar” diyor Leahy-Warren.

Bunlar yetmezmiş gibi, araştırmalar geleceği belirleyen erken çocukluk deneyimlerinin de annelere doğruyu yapmak konusunda fazladan baskı altına aldığını gösteriyor. Ve çalışan annelerin sosyal rutinlerini kaybetmesi, bebeğin gündelik ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersizliğe sebep oluyor. Dunnewold “Birçok anne, yalnızlıktan kurtulabilmek için işe dönüyor” diyor.

Leahy-Warren’ın Journal of Clinical Nursing’de yayınlanan araştırmasına göre, sosyal destek alan anneler, depresyona girmeye bu avantaja sahip olmayan annelerden yüzde 75 daha az eğilimli. Ve Leahy-Warren’ye göre sosyal destek dört parçadan oluşuyor: doğrudan yardım, duygusal destek, bilgi alışverişi ve annenin doğru bir şey yaptığını ifade eden doğrulama.

Anneler bu dört tip sosyal ihtiyacın karşılamindığı ağlar arayışında. Genellikle en çok partnerlerinden, sonra kendi annelerinden, daha sonra da kız kardeşlerinden yardım beklentisi içindeler. Sağlık görevlileri, diğer aile üyeieri ve arkadaşları da bir annenin sosyal çevresini oluşturmada öenmli öğeler. “İyi bir sosyal destek, bir annenin ebeveynlikteki rahatlığını ve özgüvenini geliştirecektir” diyor Leahy-Warren. “Bu da kendi ruh sağlığında olumlu bir ilerlemenin tek yoludur.”

Çeviri: Fulden Ötgür

Kaynak

Görsel: The Atlantic Magazine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *