AA Yazıları, Güncel, Parenting
Leave a comment

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Yeni bir bebek bekleyen anne babanın en özendiği şey herhalde bebeğin odasıdır. Bebek odası hazırlamak gerçekten belki de bebek için yapılan ilk şey. Bebek kendi zevkini ve isteklerini yansıtamadığı için, oda ister istemez sizin zevkinizi yansıtacak. Peki bebek odası hazırlarken nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz? Yoksa internetin her köşesinde bulabileceğiniz ünlü odalarını örnek alıp, birçoğunun yaptığı gibi rengarenk ne bulursanız odaya dolduruyor musunuz?

odaYeliz Yeşilmen’in hayal dünyası

Mesela bu oda; Şarkıcı ve oyuncu Yeliz Yeşilmen’in kızı Asya Tuana’ya hamileyken hazırladığı odaymış;

Yeliz Hanım, kızı için her detayı düşündüğünü ve tüm odayı kendi zevkine göre tasarladığını söylüyor. Pembe rengin ağırlıklı kullanıldığı bu odada, gerçekten yok yok. Duvarda bir ayna, bir makyaj masası bile var. Her taraf (tavan bile) oyuncak dolu. Peki her detayı düşünmek, bir odayı elinize geçen, renkli her şeyle doldurmak mıdır? Zira Yeşim Hanım’ın en güzel duygularla hazırladığı bu oda, bir yetişkin olarak benim bile gözlerimi yoruyor, beynimi bulandırıyor.

Uzman görüşü

Bir odanın nasıl olması gerektiğini, Uzman Klinik Psikolog Pınar Mermer’e sordum, bakın ne cevap verdi:

BEBEK ODASI OLABİLDİĞİNCE SADE OLMALI

“Bence bebek odası olabildiğince sade olmalı. Bebeğin yeni şekillenen beynini uyarmak, beceri geliştirmesini sağlamak tabi ki önemli ancak fazla uyaranın, örneğin fazla renkli, ışıklı, hareketli bir odanın, bebeği huzursuz edeceğini düşünüyorum. Önemli olan eşyalar veya odanın nasıl düzenlendiğinden çok, insan ilişkisi. Anne karnından henüz çıkmış, dünyaya yeni uyum sağlayan bebeklerin, anne karnını hatırlatan ortamlarda ve anne babasıyla, insan temasıyla rahat edeceğini biliyoruz. Sezaryen doğumda bile ameliyathane ışıklarının kısılmasını söylememiz bundan. Bebeği şoke etmemek önemli. Oda, olabildiğince bakım verecek kişinin de rahat edebileceği şekilde hazırlanmalı. Çünkü kilit kişi bakım veren. Çok eşya, çok toz da demek olur; ki bu yetişkinlerin sağlığı acısından düşününce de sakıncalı. Bebekler sakinliği sever. Oyun zamanı ise oyuncaktan çok, ebeveynin dokunmasına, göz teması kurup sevgi dolu konuşmasına ihtiyaçları var. Odanın aşırı sade olmasına gelince. Buna yorumum su; herkesin tabi ki sade anlayışı farklıdır ancak bu oda orada bir bebeğin yaşayacağını düşündürmüyorsa, ailenin bebekle ilgili hislerine bakmalı. Çok abartılı odada da aynı şey geçerli. Neden bebeğe alabileceğinden çok verme çabası?”

oda1Mariah Carey ve ikizleri

Mariah Carey’in ikizleri için tasarlanmış odada da her şey düşünülmüş mesela, öyle ki oturma köşesi bile var. Adeta ikizler daha 3 aylıkken, kahve içmeye arkadaş çağıracaklar. Odada, sadece kendi ahşap yatakları değil, Cinderella’ya gönderme yapılan, balkabağı modelinde devasa bir demir yatak bile var. Mariah Carey, paranın satın alabileceği her şeyi almış, odaya doldurmuş.  Öyle ki çocukları odada kaybetmek çok mümkün.

Peki, bebek odasının fiziksel özellikleri, açık açık neler olmalı?

–          Odanın nem oranı, %40 ila %60 arasında olmalı.
–          Sıcaklık, gündüz 22-24 derece, gece ise 20-22 derece olmalı.
–          Odada pastel renkler kullanılmalı. Buz beyazı duvarlar tavsiye edilmiyor. Yeşil renk, sakinleştirici özelliğe sahipken, mesela kırmızı renkte oda, çekingen çocuklar için daha çok tavsiye ediliyor ama bir yeni doğanın karakteri önceden bilinemeyeceği için, ilk odayı en uçuk pastel renklerde tasarlamak son derece akılcı.
–          Mobilyalar sert ve sivri köşelere sahip olmamalı. Alt değiştirme ünitesi, özellikle de bez attığımız atık kovası, kontaminasyon olasılığı yüzünden, odada asla bulundurulmamalı.
–          Mobilyalarda mümkün mertebe uçuk beyaz renk tercih edilmeli.
–          Bebekler için muhteşem nevresim takımları var ama; 2 yaşına dek yastık kullanılmaması, hem boyun-sırt sağlığı açısından, hem de SIDS riski yüzünden tavsiye edilmiyor. Yastığı atın gitsin.
–          Yatak üzerinde, süs, oyuncak, dönence bulunmamalı. Uykuya geçişte bu tarz oyuncaklardan yardım alınmamalı.
–          Odanın gece ışığı son derece loş olmalı. Işık tavandan değil, duvardan yansıtılan bir ışık olmalı. Gündüzleri ise mutlaka gün ışığı almalı.
–          Odaya binlerce oyuncak yığmamalı, peluş oyuncaklardan barındırdıkları toz nedeniyle kaçınmalı.
–          Halı mutlaka antibakteriyel ve antistatik olmalı.

Sonuç

Sadece bebek odası hazırlarken değil, bebekle ilgili her girişimde, sanki kendi çocukluğumuzu baştan yazıyormuş gibi davranmamalı ve bebeklerimizin hayrına olan ne ise onu yapmalıyız. Benim bir yaşındaki kızım 1+1 evimizde bizimle yatıyor, şimdilerde evi değiştirmek üzereyiz ve bu kurallara uymayı düşünüyorum. Kendisinin hemen her eşyası hazır ve odasında fazla sayılabilecek hiçbir şeye yer yok. Bir tahta atı, bir çadırı bir de tavandan sallanan salıncaklı koltuğu olacak. Mobilyaları ve yatağını ise beyaz seçtik. Ama bugün bir Mariah Carey olsaydım, belki ben de delirmiş gibi odaya ne bulursam doldururdum, emin olamadım:)

 

Bu yazı daha önce Alternatif Anne‘de yayınlanmıştır.

Görsel: Life&Style

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *