Konu Dışı
comments 3

Daha Ne Kadar İyi Olayım?

Evden çıkarım, sitedeki temizlikçi, güvenlik, havuzcu, kimi görsem gülümseyerek günaydın demeden geçmem. Migros’a giderim, bütün kasiyerler adımızı bile bilir, herkesle gülerek konuşurum. Çıkarım oradan, çiçekçinin önünden geçer yol, selam vermeden, sohbet etmeden geçemem ben. Eve dönerim, damacana su söylerim son 10 liramla, 8 liradır o su, o paranın üstünü almaya utanırım, 2 lirayı çocuğa bırakırım. Taksiye binince de öyle, yakın mesafe gideceğiz diye dilemediğim özür kalmaz, 7 lira tutarsa 9 lira veririm.

Metroya binmek için metro kartına para yükleteceksem kartı öküz gibi görevliye uzatıp işini bitirmesini beklemem. Merhaba derim, kolay gelsin derim, 20 lira lütfen derim, beş saniye sürer, çok teşekkür etmeden yürüyüp gitmem. Otobüse binerim, ineceğim durağı bilmiyorumdur, şoföre sorarım, lütfensiz, kusura bakmayınsız konuşmam. İnerken de tekrar teşekkür ederim.

Ben teşekkür etmekten, özür dilemekten, insanlara sıcak davranmaktan hiç vazgeçmem.

Sonra kargo elemanının biri gelir, kapımı zorlayıp içeri girmeye çalışır, beni ve çocuğumu mağdur eder. Hiçbir şey yapamam, ne dava açabilirim, ne şikayetçi olabilirim, travmaya girdiğimle oturup kalırım.

Ben bu dünyaya karşı daha ne kadar iyi olayım? Ben ne yapayım, biber gazı spreyi alıp sağa sola mı sıkayım, bireysel silahlanıp canımı sıkanı diz kapağından mı vurayım, hakkımı yiyeni adam tutup dövdüreyim mi? Yoksa ben de en kısa yoldan birinci sınıf bir öküz mü olayım, ben bu medeniyetsiz, bu aşağılık ülkede ne yapayım?

Ben buradan gitmek istiyorum artık. Artık bir mucize bekliyorum.

3 Comments

 1. Iyilik,doğruluk,medeniyet,nezaket bu ülkede beş para etmeyen degerler ne yazık ki…
  Iki kızımı da başka türlü yetiştirme şansım olmadıgı ve aynen kendime benzettigim icin,hiçbir istikbal göremiyorum bu ülkede,sinir hastası olmak dışında..
  Ben de gitmek istiyorum hiç istemediğim kadar;en çok da evlatlarım için.
  Ben 40 yaşındayım ve gördüğüm tüm öküzlüklere rağmen hala umutsuzca teşekkür ediyorum,rica ediyorum,karşılığını bile alamıyorum cogu zaman..Bön bön suratıma bakan bir memur oluyor mesela elde ettigim..
  Yolda yürürken omuz atıp yoluna devam eden,trafikte önünde hiçbir işaret vermeden pat diye durup yolcu indiren,bir boşluk bulsam da şu sıraya kaynak yapsam,siziversem diye gözleri felfecir okuyan yurdum insanı;yordu,yedi,bitirdi beni..
  Çok çok gecmis olsun,basınıza gelen şey korkunç gercekten..Sürat Kargo sanırım olayın faili..Umarım hesabını sorabilirsiniz ama adaletin coktan mefta olduğu bir düzende bu zor biliyorum,hatta yapanın yanına kar kalıyor hersey bu ülkede..
  Virüs yayılmış,enfeksiyon sarmış her bir yani ve bünye ilacı kabul etmiyor durum bundan ibaret bence..Kalıp da savaşacak gücüm yok artık bu beşer beşer çoğalan kör zihniyetle…
  Allah kurtarsın bizleri ne diyebilirim ki?
  Tekrar gecmis olsun,
  Sevgilerimle
  Ebru

  • Yari acik cezaevindeymisiz gibi hissediyorum cok uzun suredir. Yalniz olmadigima sevinsem mi uzulsem mi ona da emin olamiyorum. Tesekkurler.

 2. emine says

  ben cok uzun bir zaman once vazgectim kibarliktan. eskiden gunaydin demeyen insanlara, inadina gunaydin derdim ve her sabah bunu yapinca da sonunda gunaydin diye terbiye ettigime inanirdim. ne gerzekceymis?! diyorum simdi kendi kendime. gerek yok, dunyayi ben duzeltemem, insanlarin buna, yaptiklarinin yanlisligina inanmasi ve duzeltmeyi istemeleri lazim. 65 yasindaki babam; kar sebebiyle 2 gun once is yerine yuruyerek gitmeye karar vermis. tanimadigi ama ayni isi yaptigi bir meslektasinin dukkanina girmis. adama arkadas, nasilsin ben filanca yerin sahibiyim, gecerken gordum az sohbet edelim diye ugradim demis;)) canim humanist babam…. adam; babama donup, ben sohbet falan etmek istemiyorum, gerek de duymuyorum demis. babam diyor ki, 65yasinda boylesine de denk geldim. iyilikten maraz dogar, coktan biber gazi, cop vs alip gerekeni de yapmaliydin cunku artik adaleti kendimiz saglamak zorunda kaliyoruz. dusunsene; adam, gittigi baska evlerde bu sekilde davranmaya cesaret edecek, cunku sen biber gazi sikmadin. ha diyeceksin belki siksam, sonrasinda ne olacakti? ona da verecek cevabim yok. sen de haklisin, ben de hakliyim ama benim bile?! nerdeyse hic suc islenmeyen yerde, biber gazim var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *