Aktivite, DIY, Konu Dışı, Parenting
comments 10

DIY Benim İsyanımdı

Pinterest batağında boğulmuş şekilde gezerken epeydir iç çekiyordum, zaman bulsam da Bugu’yla şöyle kesmeli yapıştırmalı bir şeyler yapsak beraber diye. Tabi bunları düşünürken çekincem, yeteneksizliğim yüzünden nihai sonuca ulaşamayıp elimden kağıdı makası boyayı falan fırlatmaktı. Ama içimdeki çocukla bir şeyler yapma hevesine karşı çıkamadım ve sokakta dolanırken yerdeki kozalakları gördüğümde, hazır yılbaşı yaklaşırken, beraber bir kapı süsü yapalım diye düşündüm. Ama bilmenizi isterim ki, hayaller-hayatlar döngüsü kendini sanırım en iyi DIY işlerinde gösteriyor. Zira umut edilenle sonuç arasında epey fark oluyor 🙂

Sokaktan küçük ve büyük birçok kozalak topladık, bir de çam ağacı dalları. Çocuğumuza kötü örnek olmamak ve öküzlük etmemek adına, yere düşen dalları ve kozalakları topluyoruz elbette. Daha o aşamada işe yaramaya başlayan ve işbirliğine giren çocukumuz, hem mutlu oluyor, hem de Montessori’ye selam çakan bize tatmin duygusu yaşatıyor.

Hele bakın hele şu çocuğun mutluluğuna bakın

Hele bakın hele şu çocuğun mutluluğuna bakın

Bu dallara nasıl yuvarlak bir form vereceğiz diye düşünürken, aklıma evdeki kasnaklar geldi. Bir tanesini neşeyle feda ettim. Sonra dalları yapıştırmaya başladık. Önce çok kaliteli bir yapıştırıcı kullanıyordum, sonra baktım hiçbir şeyin birbirini tuttuğu yok, hemen bastım japon yapıştırıcısını. Dalları kasnağa yapıştırırken hepsinin aynı yöne doğru olmasına falan çok dikkat edin. Şaka yapıyorum ya, kafanıza göre yapıştırın. Yazı kalabalık görünsün diye zırvalıyorum ısısıs, altı üstü dal yapıştırıyoruz.

Kafamıza göre yapıştırıyoruz

Kafamıza göre yapıştırıyoruz

Japonla parmaklarınızı yapıştırmamaya, japonu solumamaya falan çok dikkat edin. Ciddi söylüyorum kokusu hala burnumdan gitmiyor. Bir ara gözlerim o kadar yandı ki anlatamam. Zaten çocuk baktı bu iş pis bir iş, çam yaprakları iğne gibi batıyor falan, 15. dakikada sıkıldı ve gitti. Onu da itiraf edeyim. Montessori yalan oldu. Zaten Montessori dediğin makarnadan boncuk yaptığın, çocuk iki düğme ilikledi diye zafer havasıyla gezdiğin bir zırvadır. Neyse, “Sonucunu sevecek, kapıya beraber asıcaz illa ki” diyerek kendimi teselli ettim.

Ne kadar saçma görünüyor değil mi base?

Ne kadar saçma görünüyor değil mi base? Ama Bugu çok tatlı.

Sonra elimizdeki çam yapraklarını (hem kuru hem taze toplamıştık) bu yaptığımız base’in üzerine monte etmek gerekiyordu. Onu da yaptık. Monte ettik işte, uzun uzun nesini anlatayım bunun. Japonla yapıştırıyoruz. Bu arada hala çocuk yanımdaymış gibi anlatıyorum farkındaysanız. O gitti çoktan, iki posta resim yaptı, üç rekat lego oynadı falan, deli mi çocuğum böyle bir şeyle uğraşsın?

Maket bıçağım şekil, önümden çekil.

Maket bıçağım şekil, önümden çekil.

Şimdi böyle bir işe girişmeyeceksiniz, hepiniz aklı başında, mantıklı insanlarsınız, Tchibo’da, Ikea’da satılanına 100 lirayı acımadan bastırırsınız biliyorum ama oldu ya içinizden geldi, ben de yapayım ya bir kapı süsü dediniz, işte o deliler için yazıyorum burasını: Maket bıçağıyla dalları inceltmezseniz japonla da yapıştıramazsınız, çünkü dallar pütür pütür. Arada boşluk kalıyor. İnceltin.

Evet bir tavsiye vermiş olmanın haklı gururuyla devam ediyorum. Çam yapraklarının eklenmiş hali de bu:

Farkındaysanız, akşam oldu.

Farkındaysanız, akşam oldu. Bugu modellikten memnun

Şimdi bu sıkıcı aşamadan sonra, hem yaratıcılık ve hayalgücü, hem yetenek hem de imkanlar dahilinde, çeşitli eklemeler yapıyoruz. Açıkçası benim hayalim, o kozalakları bu yaprakların arasına monte etmek ve klasik bir kapı süsü yapmaktı. Gel gör ki o kozalaklar japonla falan yapışmadı. Hazır satılanında her şey yapay olduğundan, usule uydurmuşlardır elbette, ben yapıştıramadım. Saçmalık! Bu yüzden öncelikle asırlardır evde neye yarayacağını hiç bilemediğim, öyle kenarda duran Pritt glitter konfetileri yaprakların üzerine yapıştırarak serpiştirmek istedim. Yapıştırdım da. Ama en önemlisi, çocuğuma gerçek bir Montessori annesi gibi eziyete benzeyen bir aktivite yaptırdım. Bakınız:

Silver ve gold yıldızları ayırıyor

İşte o ayırdıklarını yapıştırmaya başladım. Bakın normal insan şöyle bir şey yapmaz. Az yer, gider hazır yapılmışını alır.

IMG_0649

Alet edevatım şekil, önümden çekil.

Sonra dedim ki, madem ben bu kozalakları oraya ekleyemedim, iple kasnağa bağlayayım, aşağıya 3-5 tane sarksın. Güzel olmaz mı? Hatta o zaman bu kozalaklara da küçük yıldızlardan ekleyelim. Harika olmaz mı?

IMG_0648

Çünkü sanki işim gücüm yok

Evet nihayet, kozalakları da kasnağa bağladım ve ortaya şu sonuç çıktı. Bir dakika, aslında bu çıkmadı çünkü ben ipleri o kadar uzun tutmuştum ki sallanan saatlere benziyordu. Mine sağ olsun “İstersen (nazik çünkü) ipleri kısalt” dedi de beynimi çalıştırdı:

Fena olmamış ya?

Fena olmamış ya?

İşte gördüğünüz gibi, ortaya son derece güzel bir kapı süsü çıktı. Bok güzel. Sabaha kadar yavşamış gevşemiş ya kendi kendine. Çok da kolay değil mi? Bok kolay. O japon sağlı sollu parmaklarımı birbirine mi yapıştırmadı, kokusundan başım mı ağrımadı? O çam iğneleri her battığında yarım saat kaşındım. Ayyy, bi de kozalaktan mı, çamdan mı bilmem, resmen böcek getirmişiz eve ya? En korkuncu oydu yeminle. Nasıl yapıyorsunuz böyle şeyler anlamıyorum.

Neyse kızım çok beğendi 🙂 Ben de sevdim ayrıca. Sağına soluna kırmızı kurdele falan ekliycem bir ara. Şimdilik evin içinde asılı, zamanım olunca çift taraflı bant alıp kapıya takıcam.

"Kasmak ya da kasmamak, işte bütün mesele..."

“Kasmak ya da kasmamak, işte bütün mesele…”

Featured Image: hellohappyhouse

10 Comments

  1. Huyum degildir, okurum kendi kendime guler gecerim ama bu kez dayanamadim, annesine garezi varmis gibi her gece 12 de uyuyan bebeyi uyutayim bir yandan da kendimde okumayayim derken bakinirken sesli kahkaha atip bebeyi iyice uyandirdim. Olmus olmus iyi olmus o :))

    • yapcaz yapcaz 🙂 bi de soyle iplerle yukarilardan sarkan bi yildiz planim var.
      ama asil tost makinesinde yapilan bir dreamcatcher diy projesi var, insallah yangin ve itfaiye fotolariyla blog yazisi yazmam yani.

  2. Uhuydu japondu nedir yahu.. her isin basi silikon.. misal estrtiktr bile silikon yani 😀 guzel olnus az daha pirilti ekleyin (bence).. gaza geldim ben de yapayim 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *