Fotoğraf, Fotoğraf Hikâyesi
comments 3

Geçemiyoruz

O kadar kurallara saygılı, o kadar medeni bir toplumuz ki, bir fotoğrafla bu konudaki düşüncemi kısa ve öz paylaşmak istedim.

Yaklaşık on dakika (evet gerçekten on dakikadan bahsediyorum) boyunca belki biri zahmet edip durur ve karşıya geçeriz diye beklediğimiz Eryaman, Selçuklular Caddesi’ndeki yaya geçidi tabelası, anılarımızda yer almaya hak kazandı.

Hani Avrupa ile ilgili anlatılan klişe hikayeler vardır, efendim Paris’te daracık ara sokaklarda bile 80’le gidermiş araçlar ama herkes kurallara o kadar saygılıymış ki, hiç kaza olmazmış. Efendim sabaha karşı 3’te ıssız bir sokakta, karşıdan karşıya geçecek kimse veya geçiş hakkına sahip olan yolda araba yoksa bile, o kırmızı ışıkta dururmuş şoförler falan. Arkadaşlar bunlar klişe ama gerçek. Sizin rüyanızda bile göremeyeceğiniz bir medeniyet söz konusu orada. İnsanlar kurallara uymayı haysiyet meselesi haline getirmiyor. Bu yüzden allah aşkına Avrupa Birliği sizi ne yapsın? Ne yapsın ya ne yapsın, soruyorum, siz daha yaya geçidinde 15 saniye frene basmaktan imtina eden birer organizmasınız, sizi kim ne yapsın? Ama en önemlisi, ben nasıl bir günah işledim de, sizinle aynı sınırlar içinde doğdum?

Çok sinirliyim.

3 Comments

  1. Selcen says

    yayaya yol veriyorum diye deli korna yiyorum cogu zaman, ulan eziym mi allahsiz diye geciriyodum icimden eskiden, simdi hiiic istifimi bozmuyorum, bi de selam cakilinca acayip mutlu oluyorum (aynisini -hic tanimadigim ve bi daha da karsilasmayacagim insanlara gulumseyerek- ben de yapiyorum).

    • ameleler ya. iyi ki ehliyetim yok hepsinin camini cercevesini indirirdim o korna calanlarin genc yasta bicaklanirdim falan kesin. selcen yatip uyusana manyak misin blog mu okuyon bu saatte kiz :))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *