Konu Dışı
Leave a comment

Güzel Şeyler

Daha önce bu fotoğraf hikayesinde çiçek bakmayı nasıl da beceremediğimi kısaca anlatmıştım. O konuya tekrar girmeyeceğim çünkü menekşlerimle ilişkimiz artık birbirimizi sevip anladığımız ve karşılıklı konuşup iletişim kurduğumuz bir boyuta geldi.

Afrika Menekşesi, ya da Saintpaulia Ionantha, bütün yıl solup solup açan, bence en güzel ve kolay ev bitkisi. Açıkçası 15 senelik çiçek yetiştirme yolculuğumda ilk kez sürüyle çiçeğimin ölmeden, ısrarla, bana rağmen yaşadığını görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Nasıl halden anlayan bir çiçek anlatamam. Bazen 4-5 gün su vermediğimi fark ediyorum ama onlar dipleri nemliymişçesine hiç naz yapmadan çiçek açmaya devam ediyor. Üstelik kışın ortasındayız.

Bu çiçeği yetiştirmenin 2-3 ufak detayı var sadece, onları hemen yazayım.

  • Ilık su verilecek. Yani öyle boruda donmuş musluk suyunu basmayın, üşüyorlar.

IMG_1370

  • Işık alacak, güneş almasa bile aydınlık olsun. Bunalıma girmesinler, onlar da can.
  • Yandan fışkıran dev yapraklar elden geldiğince koparılmayacak, çünkü bu çiçek ortadan yaprak veriyor. Kopardığınızda şöyle oluyor, bakın nasıl da kel bırakmışım zavallıyı, şimdi yapraklansın diye bekliyorum:

IMG_1373

  • Toprağı hep nemli kalacak, kurumasa daha iyi olur. Ama kuru da epey dayanıyor. İstediğiniz kadar su verin, benimkilerin altında tabak yok, hepsi bir çeşit kasanın içinde, dipten saldıkları için, basıyorum suyu.

IMG_1364 IMG_1367

 

  • Yapraklarına çiçeklerine su değebilir, hiç kırılgan değiller, öyle çürüme falan olmuyor.

IMG_1365

  • Çiçek vermesi için ortadan gelen minnak yaprakları koparacaksınız. Onları koparmadığınızda çiçek veremiyorlar. İşte şu yapraklardan bahsediyorum:

IMG_1371

  • Üretmesi de çok kolay, kenardaki gedikli dev yapraklardan koparıyorsunuz ve suda bekletiyorsunuz. Ufak tefek kök, filizlenme aksiyonu gördüğünüz an o yaprağı toprağa dikiyorsunuz. İnternette çiçekle kafayı bozmuş inanlar adeta evde laboratuvar kurup alüminyum folyolarla düzenek, spot lambalarla yapay ışıklandırma işine falan girmişler de, gerek yok. Çiçekçi aynen şöyle diyor: “Koy suya filizlendi mi dik toprağa”. Ben de öyle yaptım ve hepsinden birer ikişer yaprak aldım, aralık bırakarak büyük bir saksıya ekmeyi düşünüyorum:

IMG_1369

Ama siz elbette bunu da yaparken çocuğunuzu düşünün, mesela bu yaprakları ona yoldurun, suya o koysun, Montessori’nin hakkını verin, keza organik gübre falan sdfghj hayır gerek yok. Menekşe gayet her yola gelen bir çiçek. Rahat olun ve evinizi renklendirmelerine izin verin. Biz Begül’le suluyoruz hep, o da yeterli bir aktivite olsa gerek.

Sevgiler ve sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *